جنرال میلر : افزایش خشونت‌ها روند صلح را با تهدید مواجه کرده است

comments 0

296 Views

هندوکش- کابل: جنرال اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان می‌گوید با افزایش خشونت‌ها چشم‌انداز رسیدن به صلح در این کشور با خطر مواجه شده است.
آقای میلر گروه طالبان را مقصر این وضعیت دانسته و تاکید کرد که آنان (آمریکا) با محدودیت‌های زیادی تلاش می‌کند تا فرصت موفقیت برای گفتگوهای صلح را فراهم بسازند.
آقای میلر در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای آمریکایی در ماه( می) سال آینده میلادی مطابق توافق دوحه با طالبان، افغانستان را ترک می‌کنند، گفت این یک تصمیم سیاسی است و آنان تنها می‌توانند متناسب به وضعیت امنیتی در افغانستان مشورت نظامی بدهند.
فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان به کاهش خشونت از سوی دو طرف تاکید کرد و گفت میزان خشونت‌ها باید تاحدی کاهش یابد که قابل مدیریت باشد او اضافه کرد که توافق آنان با طالبان در دوحه مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مشروط است.
و افزود که با این حال “طالبان نباید منتظر ادامه جنگ و سرنگونی دولت افغانستان باشند.” براساس توافقنامه آمریکا و گروه طالبان که در فبروری امسال در دوحه امضا شد، قرار است نیروهای آمریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.
هرچند مقامات نظامی آمریکا بارها این روند را مشروط خوانده‌اند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان حتی پیشتر از این تاریخ تاکید کرده است.
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز چند روز قبل در مصاحبه هشدار داد که پس از اعلام آمادگی آمریکا برای خروج از این کشور، افغانستان با تهدید واقعی جنگ داخلی رو به رو شده است.
حدود پنج هفته قبل با آغاز روند مذاکرات بین‌الافغانی، موجی از خشونت‌ها در افغانستان نیز آغاز شد و طرفین یکدیگر را به افزایش خشونت‌ها متهم می‌کنند.
دو روز قبل زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم تاکید کرد که ادامه خشونت‌ها می‌تواند روند صلح، توافقنامه آمریکا و طالبان و این درک بنیادی را که برای جنگ راه حل نظامی وجود ندارد، تهدید کند.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments