ثریا پرلیکا فعال حقوق زن

comments 0

0 Views

ثریا پرلیکا درسال 1944 میلادی در قریه کمری ولسوالی بگرامی ولایت کابل دیده به جهان گشود. موصوفه در سال 1962 از لیسه عالی زرغونه فارغ گردید. خانم پرلیکا در سال 1966 سند لیسانس اش را از فاکولته اقتصاد پوهنتون کابل بدست آورده و در سال 1973 راهی کشور جمهوری اکراین گردید تا سند ماستری اش را در رشته اقتصاد بین الدول بدست آورد.

در سال ۱۹۸۷ کنفرانس بین المللی را دایر نمود که نمایندگان نهاد های ملی و بین المللی از قبیل فدراسیون بین المللی زنان و نمایندگان 21 کشور جهان در آن اشتراک نموده بودند. در این کنفرانس نمایندگان نهاد های بین المللی حمایت شان را از زنان افغان اعلام کردند.

در سال 1986 خانم ثریا به حیث سکرتر جنرال سره میاست تعین گردید و در سال 1992 با ورود مجاهدین به کابل وی از وظیفه سبکدوش شد. در سال 1992 ثریا پرلیکا اتحادیه سراسری زنان افغان را تاسیس کرد. در 25 جنوری موصوفه به حیث عضو کمیسیون مستقل لویه جرگه استراری انتخاب گردید که با دو عضو دیگر این جرگه موصوفه به کشور ایران سفر نموده و با بیش از 50000 افغان مهاجر صحبت نموده و دیدگاه های آنان را اخذ نمود. خانم ثریا زن مشهور است بین خانم ها و عقیده دارد که کار های بیشتر باید بخاطر تقویت نقش زنان در عرصه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی صورت گیرد. در سال 2005 خانم پرلیکا نامزاد دریافت جایزه صلح نوبل گردید بود.

Share this page to Telegram

Comments