تحلیلگر پاکستانی : پاکستان خواستار اقتدار دوباره طالبان در افغانستان است

comments 0

30 Views

هندوکش-امریکا :اسفندیار میر، پژوهشگر پاکستانی در پوهنتون استنفورد ایالات متحده می‌گوید که رویکرد پاکستان نسبت به افغانستان تغییر نکرده است و به باور وی، پاکستان هنوزهم می‌خواهد که از طریق مذاکرات صلح، طالبان در افغانستان به قدرت برسند.
آقای میر در مصاحبه با صدای امریکا گفت که هدف نهایی پاکستان از روند جاری صلح افغانستان این است که طالبان در سیاست در افغانستان حق ویتو داشته و نیز آن گروه کنترول محکم بر نیروهای امنیتی افغان داشته باشند.
مذاکرات مستقیم صلح بین‌الافغانی روز شنبه ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) در دوحه آغاز شد و تا کنون نمایندگان هیات جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان سرگرم کار روی میکانیزم و اصول مذاکرات اند.
آقای میر در این مصاحبه گفت که هند از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نگران است، زیرا به گفتۀ وی دهلی جدید طالبان را گروه نیابتی پاکستان می‌پندارد.
این پژوهشگر پاکستانی می‌گوید که پاکستان نیز از نفوذ هند در افغانستان نگرانی دارد و از این رو اهداف آن کشور در افغانستان بیشتر از آنکه متمرکز بر مسایلی چون مدیریت منابع طبیعی و آب یا حتا مناقشۀ مرزی دیورند باشد، به مقابله با نفوذ هند تمرکز دارد.
این در حالیست که روند مذاکرات در دوحه با کندی جریان دارد و خشونت های طالبان نیز روزمره از مردم افغانستان قربانی می گیرد.
لمر آشنا

Share this page to Telegram

Comments