تام کروز

comments 0

0 Views

توماس «تام» کروز ماپوتر زاده ۳ جون ۱۹۶۲ در آمریکا است او هنرپیشه و تهیه‌کننده فلم آمریکایی است. وی یکی از بازیگرانی است که بیشترین میزان دستمزد و درآمد را درمیان بازیگران سینمای هالیوود دارد و چندین بار نامزد جایزه اسکار، برنده جایزه گلدن گلوب و جوایز دیگر از جشنواره‌های سینمایی معتبر جهان شده‌است. از فلم‌های مشهوری که تام کروز در آن‌ها ایفای نقش کرده‌است می‌توان متولد چهارم جون، تاپ گان، مجموعه فلم‌های مأموریت غیرممکن و جک ریچر را نام برد.

تام کروز در سیراکیوس از شهرهای مرکزی ایالت نیویورک ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد. نام کامل وی توماس کروز ماپوتر چهارم Thomas Cruise Mapother IV است.

پدرش مهندس برق اهل لوییویل، کنتاکی  و مادرش آموزگار بود  خانواده آن‌ها در اصل ریشه‌ای آلمانی، انگلیسی و ولزی دارند. تام دارای سه خواهر به نام‌های «ماریان»، «لی آن» و «کاس» است. لی آن کار تبلیغات تام کروز را بر عهده دارد .

زندگی آن‌ها در مکان ثابتی نبود و خانواده آن‌ها به شهرهای گوناگونی مهاجرت کردند. بنابر گفته تام کروز، وی تا به پایان رساندن دوره مکتب، در پانزده مدرسه مختلف درس خواند  در دوازده سالگی تام، والدینش از هم جدا شدند. او و خواهرش تحت سرپرستی مادرشان قرار گرفتند و در سال‌های بعد در شهرهای گوناگونی ساکن شدند. تام مدتی آموزش مذهبی دید و قصد داشت کشیش شود. ۲۴–۲۶ اما از این کار رویگردان شد و در نهایت در سال ۱۹۸۰ از مکتب در نیوجرسی فارغ‌التحصیل شد

تام کروز در سال ۱۹۸۷ با میمی راجرز هنرپیشه آمریکایی ازدواج کرد  میمی باعث آشنایی او با آئین ساینتولوژی شد  این زوج در ۴ فبروری سال ۱۹۹۰ از هم جدا شدند

Share this page to Telegram

Comments