بیائید خود را با کتاب خواندن آشتی دهیم

comments 0

0 Views

(اِقرَاء بِاسمِ رَبِّک الَّذی خَلَق). «بخوان»، این اولین گفته خدا با آخرین فرستاده اش پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی ص است. «بخوان» تا هدف خلقت به دست آید، تا دین خدا استوار شود، تا آفرینش به هدف خود برسد، بخوان که کتاب، برترین معجزه جاوید آفرینش است.
در عظمت و شرافت کتاب همین بس که خدای متعال به آن سوگند یاد می‌کند:(ن وَ القَلَم وَ ما یَسطُرُون؛ قسم به قلم و آن چه می‌نویسند) کتاب از برترین نعمت‌های الهی است که در پناهش بشر از حضیض و گرداب جهل به بلندای دانش می‌رسد و از تاریکی غفلت به روشنی دانایی پا می‌نهد. ما نیز باید کتاب را بزرگ بداریم.
کتاب‌ها پنجره‌هایی درون آینه تمام نمای ذهن نویسندگانشان هستند و بوستان‌هایی که از چهره دستی باغبانان نشان دارند. حضرت علی در مورد فرموده است : (کتابُّ الرَّجُلِ عُنوانُ عَقْلِهِ وَ بُرهانُ فَضْلِهِ؛ نوشته آدمی، نشان عقل و نشاندهنده میزان فضیلت اوست).
کتاب نعمت و بخشش بزرگ الهی، چراغ هدایت انسان و لطف بی‌پایان حضرت حق بر انسان است. کتاب آینه‌ای است که حوادث غایب از نظر و معانی نهفته در درون آفریده‌ها را روشن می‌کند و آن‌ها را از پسِ پرده مرور زمان و بُعدِ مکان حاضر می‌سازد، گویی حوادث قرن‌ها قبل و هزاران فرسنگ دور، در این لحظه اتفاق می‌افتد. و این نشان عظمتِ نعمت الهی است که بر بشر ارزانی شده است. سپس باید که متواضعانه قامت بلند ذهن را در برابرش خم کنیم و گرامیش بداریم.
کتاب و کتابخوانی:
آموزش یک فرآیند مهم در زندگی انسان است. این خود گواه آن است که انسان نمی تواند بدون آموزش خوب روی پای خود ایستاده شود و توسعه پیدا کند. برای رسیدن به اهداف، مردم همیشه باید راه های مناسب را جستجو کنند. علاوه بر این، خطوط کتاب ها ، عناصر مهمی هستند که به مردم کمک می کند تا یاد بگیرند و تجارب زیادی را کسب کنند و این فقط یک دلیل از مزایای نامحدود کتاب خوانی است.
کتاب منبع ارزشمندی از دانش است که شامل مزایای بی نهایت است. خوندن کتاب ما را به تمام نقاط جهان می برد با فرهنگ های مختلف آن ها، و همچنین، به ما در مورد تمدن های باستانی و افسانه ها و روایات قومی اطلاعات کاملی می دهد. علاوه بر این، به ما کمک می کند تا در مورد فن آوری و ادبیات چیزهای جدید را یاد بگیریم. کتاب این اجازه را به ما می دهد تا با ارتباط با آن زبان روان تری داشته باشیم. بنابراین، کتاب می تواند یار وفادار و نزدیکترین کس به ما باشد و می تواند ما را به چگونه رفتار کردن در زندگی عملی، هدایت کند.
فواید کتابخوانی:
کتاب می تواند نقش بسیار مهمی در شکل دادن به زندگی ما داشته باشد از آنجا که کتاب می تواند بسیاری از چیزها را به راحتی به ما آموزش دهد. کتاب ارائه یک راه حل بزرگ در مقابل مشکلات ما و در مورد هر چیزی که بخوهیم یاد بگیریم و افزایش سطح دانش ما است. بنابراین، پیدا کردن تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان به عنوان خواننده کتاب بسیار مفید است. کتاب در جهان ما از قرن ها پیش وجود دارد و بسیاری از اشکال در کتاب های مختلف با گذشت زمان در حال تغییر هستند. امروزه، ما می توانیم بسته به نیاز مردم کتاب ها را در قالب PDF و یا فرمت های صوتی پیدا کنیم. هر چند، فراهم کردن همه این کتاب ها با کمک افزایش سطح دانش ما امکان پذیر شده است.
کتاب یکی از بهترین ابزار برای آموزش و تربیت می باشد. یک کتاب خوب همیشه دارای اثرات مفیدی است که در ذهن خواننده تأثیر می گذارد. قدرت روح و افکار را افزایش دهد. و دانش را در فروشگاه ذهن انسان زیاد می کند. کتاب اخلاق به لیاقت و افزایش شایستگی کمک می کند. به خصوص در این روزها که به زندگی مکانیکی معروف است، و زمانی که مردم به سختی در هر زمان در جلسات و نشست ها شرکت می کنند، بهترین منبع کسب دانش به طور کلی کتاب است که یک فرد می تواند در هر زمان و یا اوقات فراغت خود برخی از مطالب را مطالعه کند. این امکان وجود دارد که با خواندن کتاب ممکن است تاثیر عمیق تر در ذهن خوانندگان از دیگر منابع دانش کسب کنند. گاهی اوقات، خواندن در مورد یک تغییر انقلابی در چشم انداز یک فرد است که به ارمغان می آورد. عادت خواندن بهترین تفریح و سرگرمی است. این می تواند یک فرد را مشغول نگه دارد در زمانی که او هیچ چیز دیگری را انجام نمی دهد. افرادی که این عادت خواندن را دارند، نه تنها بهترین استفاده را از اوقات فراغت خود را می بردند، بلکه آنها ذهن خود را از نگرانی به دور می کند. با خواندن یک کتاب خوب، فردی که مطالعه می کند، لذتی بهتر از دیدن از بهترین باغ ها و مکان های خوش منظره و زیبا می برد. “کسب دانش تازه ،خستگی و کدورت را از قلب خود دور کنید. چون قلب، مانند بدن، بیش از حد احساس خستگی می کند.
پوهاند استاد عارف نظری

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *