به زودی فیلم مستند احمدظاهر، آواز خوان معروف کشور روانه بازار می شود

comments 0

9 Views

هندوکش_سینما: احمد ظاهر، آوازخوان معروف افغانستان که برای نخستین بار موسیقی پاپ را در کشور بنیانگذاری کرد. او نخستین آوازخوان افغانستان بود که آلات موسیقی غربی را با آلات موسیقی شرقی در این کشور به صورت مشترک مورد استفاده قرار داد.
با آن که سال‌ها از مرگ‌ احمد ظاهر می‌گذرد اما یاد و خاطرات ‌اش هنوزهم میان هواداران ‌اش زنده است و آهنگ‌هایش علاقمندان خاص خودش را دارد.
هواداران او همواره احمدظاهر را « هنرمند زمانه» و « بلبل حنجره طلایی افغانستان و آسیا» یاد می‌کنند، آوازخوانی که فراتر از مرزهای جغرافیایی افغانستان می درخشد.
شهرت و محبوبیت احمدظاهر میان مردم افغانستان ریشه دوانده و بیشتر مردم این کشور بخصوص هواداران‌اش تلاش دارند که بیشتر در مورد احمدظاهر بدانند و به آهنگ‌ها، تصاویر و ویدیوهای که هنوز پخش نشده و یا کمتر پخش شده بیشتر دسترسی پیدا کنند.
به همین دلیل که سام فرنچ، فیلم‌ساز آمریکایی و نامزد جایزه اسکار یک فیلم مستندی را در مورد زندگی احمدظاهر می‌سازد.
سام فرنچ به رسانه‌ها گفته است، برای اولین بار در سال 2008 زمانی که به افغانستان سفر کرد با آهنگ‌های احمدظاهر آشنا شد. برای نخستین بار شبنم ظاهر، تنها دختر احمدظاهر به او پیشنهاد کرد که در مورد زندگی پدرش یک فیلم مستند بسازد، سام فرنچ با قبول این ایده، کارش را در این زمینه آغاز نمود.
شبنم ظاهر، یگانه دختری احمد ظاهر است، وی در همان روز که پدرش از دنیا رفت به دنیا آمده است.
شبنم ظاهر می گوید که؛ از دوران کودکی همواره نبود پدر رنجش داده است.
احمد ظاهر بتاریخ 14 جون 1979 میلادی ظاهراً در یک رویداد ترافیکی در شاهراه سالنگ در شمال افغانستان درگذشت اما بر خی از دوستان احمدظاهر این مرگ را سازمان یافته توصیف می کنند.
شبنم ظاهر می گوید، یک سال بعد از مرگ پدرش، او همراه مادرش افغانستان را ترک کرده و به کشور امریکا رفتند و حالاهم در امریکا زندگی می‌کنند.
دو سال زمان برای ساخت فیلم مستند احمد ظاهر
شبنم ظاهر در سال 2017 میلادی ، برنامۀ مستندسازی زندگی پدرش را در شهر واشنگتن ‌دی‌سی امریکا راه اندازی کرد. او گفت، این فیلم مستند دوره زمانی از تولد تا مرگ پدرش را نشان خواهد داد.
شبنم ظاهر گفته است، فیلم مستند احمد ظاهر شامل مصاحبه با دوستان وی، صحنه‌های هنری و نوارهای ویدیویی خواهد بود که تا حال نشر نشده و کار ساخت این مستند تا دو سال تکمیل خواهد شد.
از سوی دیگر، سام فرنچ، فیلم ساز امریکایی گفته است، احمد ظاهر، داستان یک دوره تاریخی خاص در افغانستان است و بسیاری در جهان در مورد او چیزی را نمی دانند.
احمد ظاهر پسر عبدالظاهر، نخست وزیر در زمان سلطنت ظاهر شاه بود که در سال 1946 میلادی در شهر کابل پایتخت افغانستان متولد شد.
احمد ظاهر در دهه 1960 و 1970 در اوج شهرت رسید که مردم افغانستان این سال‌ها را « عصر طلایی» این کشور یاد می‌کنند.
سرانجام احمد ظاهر، خواننده مشهور افغان بتاریخ 14 ژوئن 1979 به سن 33 سالگی در یک رویداد ترافیکی در شاهراه سالنگ در شمال افغانستان درگذشت. اکنون 39 سال از مرگ اش می گذرد اما هنوزهم شهروندان افغانستان به آهنگ‌های او گوش می‌دهند و علاقه ‌مند او هستند.
عاطفه مصمم

Share this page to Telegram

Comments