بهبود وضعیت امنیتی کندز باورمندی ها را نسبت به حکومت تقویت بخشیده است // سیدجمال اخگر

comments 0

0 Views

سر انجام پس از گذشت دو سال و اندی تلاش‌های پیگیر حکومت وحدت ملی برای بهبود وضعیت امنیتی در کندز، مؤفق از آب بر آمده و نشان می‌دهد که حکومت و همکاران بین‌المللی‌اش، توانستند گروه تروریستی طالبان را به شمول مرکز این ولایت از برخی ولسوالی ها و روستاهای کندز نیز مجبور به فرار نمایند.

هر چند نا امنی و جنگ در اطراف شهر کندز و ولسوالی ها ، ظلم گسترده بر باشندگان این ولایت در گذشته سر و صداهای زیادی را در رسانه ها ایجاد کرده بود و شماری از کندزیان را مجبور به ترک خانه و محل شان نموده بود مگر در این واخر شهروندان کندزی از بهبود وضعیت در کندز سخن می رانند.

پس از آن که در ششم میزان سال 1394 برای نخستین بار شهر کندز سقوط  کرد حکومت وحدت ملی عوامل سقوط را شناسایی و ریشه یابی نموده و یک سلسله تغییرات را برای جلوگیری از تکرار این رویداد، به وجود آورد و تمام فشار گروه های طالبان و حامیان خارجی شان به ویژه روسیه را غرض تسخیر این شهر استراتیژیک ناکام  گردید و نیروهای شجاع امنیتی افغانستان توانستند با درایت و عملکرد فوق العاده مؤثر پوز نوکران روس ، پاکستان و ایران را به خاک بمالند و تحرکات نیروهای امنیتی کشوردر حال حاضر که گروه طالبان را علاوه بر مرکز از شماری از ولسوالی های کندز هم رانده و عملیات های هدفمند به خاطر نابودی این گروه ها جریان دارد.

با آن که گروه طالبان با راه اندازی محاکمات  صحرایی در کندز تلاش کردند که وحشت را در بین کندزیان ایجاد و آنان را مطیع خویش نمایند مگر باشنده گان کندز با درک وضعیت و معامله گری های طالبان هر روز بیشتر از پیش از طالبان و عملکردهای این گروه متنفر گردیده و بر عکس همکاری خویش را با دولت تقویت بخشیدند که حالا با گذشت دوسال از آن زمان وضعیت در شهر و ولسوالی های کندز به صورت چشمگیر بهبود یافته است.

شماری از ولسوالی هایی که در گذشته گروه طالبان تحرکات زیادی در آن داشتند اکنون در کنترول حکومت قرار دارد و باشنده گان خسته از جنگ این ولسوالی ها به سوی افق های روشن و فرداهای بهتر چشم دوخته اند.

به باور من عوامل اصلی در بهبود وضع امنیتی ، معیشتی و اجتماعی زنان و مردان کندزی توجه و تمرکز دولت مرکزی به این ولایت و راه اندازی عملیات های وسیع تصفیوی که در نتیجه آن برخی از مهمترین فرماندهان طالبان به شمول یکی از جنگجوهای ظالم این گروه مولوی عبدالسلام والی نامنهاد طالبان برای کندز می باشد.

دولت مرکزی با فرستادن کماندوهای کار آزمودۀ اردو ، پولیس ، امنیت ملی و تمرکز روی نابودی شبکه رهبری گروه طالبان توانست یکی از عمده ترین چالش های فرا روی خویش را از میان بر دارد و امروزه کمتر سر صدایی از تحرکات گسترده و منسجم گروه طالبان در این ولایت به گوش میرسد.

عامل دیگری که نقش اساسی در مهار وضعیت ولایت کندز داشت همانا همکاری و حمایت شهروندان و روستا نشینان کندزی با دولت و به ویژه نیروهای امنیتی می باشد که همین همکاری ها باعث گردید تا بیشتر از دوصد تن از فرماندهان و سرگروپان مهم گروه طالبان در عملیات های ویژۀ کماندوهای دولت افغانستان طی دوسال گذشته کشته شوند و نبود رهبری منظم در بین طالبان این ولایت باعث از هم گسیختگی  و شکست های سنگین طالبان  در این ولایت گردیده است.

حکومت وحدت ملی می بایست بهبود وضعیت را در کندز مدیون جانفشانی نیروهای قهرمان امنیتی و همکاری شهروندان شریف کندز باشد.

به امید بهبود امنیت در سراسر کشور عزیز مان!

Share this page to Telegram

Comments