قطعنامه علمای شهر کابل در پیوند به شهادت داکتر صاحب مولوی محمد ایاز نیازی خطیب مسجد جامع وزیر محمد اکبرخان!

comments 0

1660 Views

( وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا) سوره نساء آیه (93).

با دریغ و درد و اندوه فراوان، جنایت پیشگان قرن و تروریستان از خدا بی خبر یک بار دیگر جنایت هولناکی را در کشور عزیز ما افغانستان رقم زد و یکی از علمای برجسته این کشور را در محراب مسجد و حین ادای نماز شام به شهادت رساند. بدون شک جناب مولوی ایاز نیازی یکی از خوبان روزگار ما، یکی از علمای جیید، با تدبیر و خداشناس بود او مسؤولیت های دینی اش را به خوبی درک می نمود و به وظایف اسلامی اش به درستی عمل می کرد و تا آخرین رمق حیات خویش از گفتن حقایق خودداری نورزید و در این راه مقدس، جان شیرین خویش را فدا نمود.

بناءً به منظور پاسداری از خون این شهید ما جمعی از علما دور هم جمع شدیم و این قطعنامه را صادر نمودیم:

۱- علمای کشور از دولت به جدیت می طلبند تا عاملین حادثه علمناک که باعث شهادت مولوی صاحب نیازی گردید شناسایی و به کیفر اعمال شان برساند، نه مانند حادثه شهادت مولوی صاحب ریحان، مولوی صاحب عبدالبصیر حقانی، مولوی صاحب عبدالظاهر حقانی رئیس حج و اوقاف ولایت ننگرهار و سایر حوادث خونین که تا اکنون عاملین آن شناسایی و بازداشت نگردیده اند.

۲- ما علما حمله بزدلانه بالای مولوی صاحب ایاز را شدیدآ نکوهش نموده گروه های تروریستی( طالب وداعش) که همواره در صدد نابودی اسلام و علمای دین اند، با انجام همچون حملات شان بر مبنای احکام الهی و آیات قرآنی جای شان جهنم است و خداوند متعال بر او خشم و لعنت میکند وعذابی بسیار شدید برای شان وعده نموده است.

۳- ما از ملت شریف افغانستان و نهادهای بین المللی می خواهیم که در برابر این نوع کشتار های هدفمند صدای خود را بلند نموده مخالفین مسلح را وادار سازند تا دست از کشتار بیرحمانه علمای دین و ملت مظلوم ما برداشته و به این جنایات غیر اسلامی و انسانی شان خاتمه دهند.

۴-  ما با استناد به آیات مقدس از کلام الله مجید و با آگاهی از اسناد ملی و بین المللی اعلام می داریم که حمله بر مساجد، شفاخانه ها، مکاتب، مراکز آموزشی و سایر اماکن عمومی و هدف قراردادن مردم ملکی جنایت علیه علیه بشریت است و از نظر دین مقدس اسلام نه تنها که جواز ندارد بلکه یک عمل منفور و محکوم است.

۵- ما باور داریم که دشمنان اسلام و دشمنان مردم افغانستان با هدف قراردادن علمای دینی، می خواهند صدای حق را خاموش سازند و ملاامامان را از گفتن حقایق باز دارند ولی این دشمنان بدانند که به هیچ وجه این صداهای حق طلبانه و روشنگرانه خاموش نخواهند شد و علمای دینی از بلندگوهای مساجد، وظایف و مسؤولیت های دینی و شرعی خویش را اداء خواهند کرد.

در اخیر به روح شهدای گرامی به خصوص روح شادروان، عالم خردمند و شهید محراب جناب داکتر ایاز نیازی درود می فرستیم، از خدای عزوجل تا برای این شهید بهشت برین و برای خانواده معزز شان، صبر جمیل مسئلت داریم.

و من الله توفیق

مؤرخ 14/ جوزا/ 1399

Share this page to Telegram

Comments