با رعایت نکات زیر شاهد محیط سالم و سبز خواهیم بود // گردآوری و تنظیم:سید جمال اخگر

comments 0

0 Views

امروزه یکی از پدیده‌هایی که بطور جدی زندگی باشندگان زمین را تهدید میکند آلوده گی محیط ‌زیست میباشد که تخریب بی رویه آن نه تنها در افغانستان بلکه در سراسر جهان ادامه دارد.
باید خاطر نشان کرد که هرگاه موضع محیط زیست را جدی نگیریم و به دنبال راه و چاره نباشیم، باید منتظر اتفاق‌های فاجعه ‌آمیز در آینده‌ای نه چندان دور بود زیرا از بین رفتن محیط ‌زیست خطری جدی برای انسانها و سایر باشنده گان زمین است.
از آلودگی هوا گرفته تا کمبود آب و از بین رفتن جنگل‌ها و فرسایش خاک و تولید گازهای گلخانه‌ ای اینها همه و همه نتیجه‌ ی فعالیت‌های بشری و تاثیر تکنالوژی بر روی محیط زیست است.
اما شاید از خودتان بپرسید که آیا می ‌توان علاوه بر راهکارهای اساسی و کلانی که دولت‌ها مسئول پیگیری و اجرای آن هستند، ما نیز سهمی در این راستا داشته باشیم؟
به همین منظور در این نوشتار چندین راهکار ساده را برای حفظ محیط زیست به معرفی میگیریم که با استفاده از آن در کاهش آلوده گی هوا سهیم باشیم ، منابع طبیعی را حفظ کنیم و در نتیجه آن زباله‌‌ (کثافات) کمتری تولید کنیم و آنها را با هدف بازیافت کاهش دهیم.
_ما میتوانیم که روزانه با چندین کار ساده در خانه و یا در باغچه ، در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی کنیم و در کاهش آلوده گی هوا سهیم باشیم، منابع طبیعی را حفظ کنیم و میزان تولید و ارسال زباله (کثافات) به محل‌های دفن زباله (کثافات) را کاهش دهیم.
نخستین قدم در راه آشتی با محیط‌ زیست، تولید هر چه کمتر زباله (کثافات) در خانه ‌هایمان است که می ‌توان از چند طریق این کار را انجام داد:
1- عدم استفاده از پلاستیک
از خریطه‌های پلاستیکی تا حد امکان دوری کنید و در عوض از وسایلی مثل خریطه های نخی برای انتقال اجناس استفاده کنید.در مصرف مواد غذایی صرفه جویی کنید. ساقه سبزیجاتی که کمی پلاسیده شده ‌اند را بریده و دوباره در آب بگذارید تا تازه شوند.از گیاهان بومی که با شرایط محلی انطباق بیشتری دارند بیشتر استفاده نمائید.
2- یکبار مصرف استفاده نکنید!
استفاده دوباره از ظروف و وسایل بجای دور ریختن آن‌ها و خرید موارد جدید کمک می ‌کند که مقدار زباله ‌ی کمتری در خانه تولید شود.
از روغن آشپزی چند بار استفاده کنید و غذای به مقدار نیاز تهیه کنید تا سبب تولید کثافات نشود. از ظروف شیشه ‌ای مثل مرتبان ‌های مربا و عسل تا می ‌توانید استفاده کنید.
3-در جمع آوری کثافات سهم بگیرید
در بیشتر کشور‌ها و شهرها، اکثر شوراهای محلی برنامه‌ ی جمع ‌آوری زباله (کثافات) از جوی های کنار جاده ها و استفاده از مواد بازیافتی دارند. البته شوراها در جاهای مختلف در اینکه چه چیزهایی را بازیافت کنند یا نه با هم تفاوت دارند.
4- مواد شیمیایی مصرف نکنید
مواد شیمیایی در خانه برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شوند اما آنها برای سلامت شما و محیط زیست مضر هستند. بسیاری از افراد نمی ‌دانند که می‌ توانند برای نظافت، باغبانی، صحت و حفظ سلامت از مواد جایگزینی بجای مواد شیمیایی استفاده کنند.
در باغچه خانه می‌توانید از آفت ‌کش‌های طبیعی نظیر پودر مرچ و قهوه‌ی آسیاب شده برای از بین بردن مورچه ها استفاده کنید. تا حد امکان در منزل کاغذ تشناب و دستمال کاغذی ساده‌ی سفید استفاده کنید. مواد رنگی می تواند حاوی مواد شیمیایی خطرناک باشد و به محیط زیست آسیب می‌ رسانند. چنانچه در منزل از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید، سعی کنید آنها را به درستی دور بریزید.
اما این تمام آنچه که می‌توانید انجام داد نمی باشد ما همواره اوقاتی را هم صرف خرید می‌کنیم. خرید کردن نیز به نوبه‌ ی خود می‌تواند به محیط‌ زیست آسیب برساند. پس بیایید و سبز خرید کنیم.
خرید سبز یعنی چه؟
1-هنگام خرید از خریطه یا سبد خودتان استفاده کنید.
2-مواد غذایی و میوه‌ جات تازه خریداری کنید.
3-اشیای با عمر طولانی، قابل چارج و قابل استفاده مجدد خریداری کنید. و از خرید محصولات یکبار مصرف نظیر ظرفهای یکبار مصرف خود داری کنید.
4-چنانچه فقط چند بار می‌خواهید از وسیله‌ای استفاده کنید آنرا قرض بگیرید یا کرایه کنید و یا دسته دوم بخرید.
5-برای کاهش بسته بندی، کالاها را به شکل عمده بخرید و کالاهایی را بخرید که عمری طولانی تر دارند یا محصولات را به شکل فشرده بخرید.
6-محصولاتی را بخرید که بسته بندی‌های با قابلیت جند بار مصرف را داشته باشد.
7-بیشتر از ظرف شیشه ای را انتخاب کنید تا پلاستیک.
8-بگذارید دوکانداران‌، سوپرمارکیت ‌داران و مدیران رستورانت‌ها بدانند که شما تصمیمات خریدتان را بر حسب تاثیرات آن محصولات بر محیط زیست انتخاب میکنید.
ممکن با خود فکر کنید که آیا راه های دیگری که ما آن را انجام دهیم؟
بلی! نگاهی به اطراف خود بیندازید و خواهید دید که چقدر بیشتر از انرژی استفاده موثر و در عین حال کمتر کرد.
با به حداقل رساندن مصرف انرژی و آب در خانه، می‌ توانید پول بیشتری پس انداز کرده و از تغییرات آب و هوایی و اقلیمی جلوگیری کنید. مصرف برق مستقیما بر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین تاثیر می‌گذارد. آیا می‌دانستید هر خانه وار استرالیایی بطور متوسط 8 تن گاز گلخانه ‌ای تولید می‌کند.
با استفاده از نکات بهره‌ وری انرژی که در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد می ‌توانید در مصرف آب، برق و گاز صرفه جویی و پول بیشتری پس انداز کنید و در کنار آن در حفظ محیط ‌زیست هر چه بیشتر سهیم بگیریم.
توجه به شیر دهن های آب در منازل
در یک خانه‌ ی معمولی، گرم‌ کردن آب معادل یک سوم انرژی برق مصرفی می ‌باشد. شما می ‌توانید این اسراف در انرژی برق را با تعمیر شیردهن های فرسوده و خراب از بین ببرید(بخاطر داشته باشید چکه ‌کردن شیرها ماهانه می‌تواند صدها لیتر آب را به هدر ‌دهد).

Share this page to Telegram

Comments