بانک جهانی 403 میلیون دالر به افغانستان کمک می کند

comments 0

13 Views

هندوکش _ کابل: قرارداد کمک 403 میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان، دیروز سه‌ شنبه اول عقرب در کابل به امضاء رسید.
همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه افغانستان و شوبهم چودری رئیس بانک جهانی قرارداد این کمک را در کابل امضاء کردند.
گفته می شود که این کمک ها در بخش‌های معارف، تحصیلات عالی و‌ توانمندسازی زنان روستایی به مصرف خواهد رسید.
رییس بانک جهانی در افغانستان می گوید سرمایه گذاری روی نسل جدید افغانستان، تضمین دسترسی جوانان به خصوص دسترسی دختران در تمام مناطق افغانستان به فرصت های تعلیمی وآموزشی با کیفیت واز سوی دیگر تشویق وانکشاف ظرفیت‌های باالقوه زنان روستایی، در حال حاضر از اهداف مهم این بانک بوده که در راستای تأمین وتحکیم یک آینده مصون برای افغانستان روی دست گرفته شده است.
در این نشست وزرای تحصیلات عالی و معارف کشور نیز پیرامون قضیه موضوع گزارش ارایه نموده و از کمک های بانک جهانی تشکری نمودند.
نجیب الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی افغانستان در این نشست گفت، برنامه انکشاف تحصیلات عالی کشور در سال 2006 با بودجه 40 میلیون دالر به کار آغاز کرد و موفقانه درسال 2010 به پایان رسید.
به گفته وزیر تحصیلات عالی ؛ این مرحله سوم است که بانک جهانی برای ارتقای کادرهای علمی کمک کرده و تا کنون حدود 100 تن از کادر‌های این وزارت را به ماستری و 50 تن دیگر را به دکترا در دانشگا‌های معتبر جهان اعزام کرده ایم.
میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف افغانستان نیز گفت، در سراسر این کشور حدود 3.7 میلیون کودک از مکتب رفتن محروم هستند. از این کمک‌ها برای آوردن کودکان به مکتب استفاده خواهد شد.
گفته می شود که؛ این کمک‌های بانک جهانی، در چهارچوپ برنامه استراتیژیک 10 ساله وزارت معارف افغانستان به مصرف برسد.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments