بانک جهانی: اقتصاد افغانستان با وجود ناامنی ها به رشد نسبی دست یافته است

comments 0

0 Views

هندوکش- کابل: بانک جهانی در گزارش خویش ابراز خورسندی نموده که روند رشد فعلی تولید نا خالص داخلی افغانستان ادامه خواهد یافت و در سال آینده میلادی به ۳.۲ درصد افزایش می یابد.
بر اساس گزارش این بانک که روز سه ‌شنبه، ۳۰ عقرب منتشر شد، رشد اقتصادی افغانستان تا آخر امسال به ۲.۶ درصد خواهد رسید، در حالیکه این آمار سال گذشته ۲.۴ درصد بود.
دلیل قابل توجه این آمار اینست که رشد اقتصادی افغانستان از سال ۲۰۱۴، با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، رو به کاهش بوده است.
براساس گزارش بانک جهانی، رشد واقعی تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال ۲۰۱۴ به ۱.۳ درصد افت کرد و در سال ۲۰۱۵ به ۱.۱ درصد رسید، که برای اقتصاد و ثبات سیاسی در این کشور آمارهای خوبی نبوده است.
این بانک مینویسد: کاهش همزمان تقاضای داخلی، کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران، به اضافه افزایش ناامنی و مبهم شدن آینده سیاسی افغانستان پس از ۲۰۱۴، باعث پایین آمدن سطح رشد اقتصادی این کشور شده است.
این رقم رشد نسبی از تولید ناخالص داخلی افغانستان در سال جاری عمدتاً از بهبود مدیریت مالیات بمیان آمده است. در این گزارش آمده که میزان درآمد مالیاتی دولت در هشت ماه نخست امسال ۱۳ درصد افزایش داشته است.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *