ایران و برجام به کجا خواهد انجامید// نیلوفر مستعد

comments 0

0 Views

برنامه هسته‌ای ایران که در سال ۱۳۲۹ ه ش آغاز شده بود در سال ۱۳۵۳ با تأسیس سازمان انرژی اتمی ایران و امضای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر شکل جدی به خود گرفت.
ایران در سال ۱۳۳۷ ، به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درآمد و در سال ۱۳۴۷ پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) را امضاء کرد و دو سال بعد آن را در مجلس شورای ملی آنکشور به تصویب رسید.
در سال ۱۳۸۱محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ایران، خبر از تهیهٔ سوخت هسته‌ای توسط متخصصین ایرانی برای نیروگاه‌های هسته‌ای ایران داد و در سال ۱۳۸۵ محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران، اعلام کرد که ایران موفق به غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۳٫۵ درصد شده‌است. در سال ۱۳۹۰ ایران از ساخت میله سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی شده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی ۵ مگا واتی تهران بایتخت آنکشور خبر داد.
با انتشار اخبار پیاپی از فعالیت‌های هسته‌ای در ایران و پس از دامنه‌دار شدن اختلافات میان ایران و نهادهای بین‌المللی نظیر شورای امنیت سازمان ملل متحد که منجر به صدور چندین قطعنامه علیه برنامه هسته‌ای ایران و غنی‌سازی گردید. تحریم‌های وسیعی علیه ایران از طرف سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان علیه ایران اجرا گردید، و همچنین دانشمندان هسته‌ای ایران ( مصطفی احمدی روشن، دکترمسعود علی‌محمدی، دکتر مجید شهریاری، مهندس داریوش رضایی‌نژاد و رضا قشقایی ترور شدند)
ایران مدعی بود رویکرد تقابل با برنامه اتمی این کشور به نتیجه نمی‌رسد و کشورهای غربی باید توانایی اتمی ایران را بپذیرد.
نهایتاً در سالهای آغازین ریاست جمهوری حسن روحانی، با انعقاد معاهدهٔ برجام میان ایران و گروه 1+5 (پنج عضو ثابت شورای امنیت ملل متحد شامل چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، امریکا و آلمان) پرونده سیزده سالهٔ هسته‌ای ایران در شورای امنیت بسته شده و برنامهٔ هسته‌ای ایران با بتن ریزی در قلب نیروگاه بطور نسبی متوقف شد.
باروی کار آمدن آقای ترامپ بار دیگر موضوع برجام داغتر گردیده رئیس جمهموری امریکا اعلان داشته است که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کنیم و علیه ایران تحریم های شدیدی را اعمال می نمایم.
اما در تازه ترین مورد بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در مقاله ای که روز یکشنبه در ستون آزاد نیویورک تایمز منتشر شد نوشته است گفته است : از میان همه گزینه هایی که برای اطمینان از عدم دسترسی ایران به سلاح اتمی داریم، این توافق کمترین عیب ها را دارد.
او در نوشته اش استدلال میکند که برجام به جلوگیری از یک “فاجعه احتمالی” کمک کرده است، چون برنامه اتمی ایران در حدی پیشرفت کرده بود که رهبران ایران فقط چند ماه با تولید اورانیوم کافی با خلوص تسلیحاتی برای ساخت اولین بمب فاصله داشتند.
آقای جانسون نظارت گسترده بر برنامه اتمی ایران را از فواید این توافق برشمرد و بار دیگر تاکید کرد و گفته است: از یک چیز مطمئنم همه گزینه های دیگر موجود از برجام بدترند
همچنین امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هشدار داده، خروج آمریکا می‌تواند باعث جنگی شود که بعید است امریکا هم دنبالش باشد.
اما دونالد ترامپ، تا ۲۲ ثور ما جاری گفته است درمورد برجام تصمیم میگیرد. او به اروپایی‌ها گفته برجام توافقی پر از اشکال است و این اشکالات باید برطرف شود.
با این حال رئیس جمهور ایران با لحنی تند درباره ایجاد اختلال در توافق هسته‌ای به آمریکا هشدار داده و گفته است که اگر این کشور بخواهد از برجام خارج شود دچار “پشیمانی تاریخی” خواهد شد و ما ( ایران) هرچقدر بخواهیم موشک و سلاح انبار می‌کنیم.
حال دیده شود که ایران و برجام به کجا خواهد انجامید

Share this page to Telegram

Comments