ایران طالبان را به تسلیحات نظامی کشورش تجهیز کرده است

comments 0

0 Views

هندوکش – کابل: اعضای شورای ولایتی غور می گویند ، در این اواخر ایران تلاش دارد تا از هر را ممکن استفاده نماید ، طالبان را تجهیز و حمایت کند تا منافع خود را در افغانستان محفوظ نگهدارد.
قرار گزارش رادیو آزادی در این اواخر اکثر سلاح و مهماتی که طالبان استفاده می کنند ساخت ایران می باشد.
رئیس شورای ولایتی غور می گوید:« ایران این جنگ را به پیش میبرد و تلاش دارد به واسطه طالبان مسیر آب بند سلما را که را از غور منحرف نمایند ، سپس بند سلما را ویران و مانع پیشرفت کار بند پوز لیچ گردند».
نامبرده می گوید، در جنگهای غور نظامیان و مشاوران ایرانی با طالبان همراه استند و با استفاده از فرصت اعمالی را که انجام می دهند به پای داعش ختم می کنند.
نامبرده می گوید در درگیری های غور مشاوران ایرانی با طالبان همکاری دارند و بیشتر طالبان را از طرف شب اکمال می کنند.
رئیس شورای ولایتی غور علاوه کرد؛ در قتل عام باشنده گان به ویژه پشتون های ولسوالی تیوره این ولایت مستقیماً دست ایران دخیل بوده و این کار را بخاطری انجام میدهد تا مسایل قومی را بیشتر دامن بزند و از آن بهره برداری افزاری نماید.
یافته های یک روزنامه دیگر نشان میدهد که سپاه پاسداران پس از آن کمکهای خود را به طالبان غور افزایش داده است که پاکستان کمهای خود را به آنها قطع نموده و طالبان شمال و غرب را به ایران وا گذار کرده است.
گفته می شود که در سه ماه گذشته ایران طالبان را مخفیانه تجهیز نموده بود که حالا این گروه حملات خود را افزایش داده است.
عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور هم می گوید، آنها اسناد مؤثق در دست دارند که طالبان بمنظور نزدیکی با ایران شورای کویته را به غور انتقال دهند و از آنجا با ایران ارتباط مسقیم برقرار نمایند.
گفتنی است که قبل از این نیز ایران بخاطر مدیریت آبها به حکومت افغانستان هشدار داده بود و حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته بود که اجازه نمیدهیم آبها در افغانستان مهار شوند.
سپوږمۍ پوپلزۍ ـ کابل

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *