اکنون مذاکرات صلح افغانستان جدی تر توسط جهانیان دنبال میشود

comments 0

0 Views

هندوکش- کابل: محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در اواخیر ماه مبارک رمضان آتش بس را با طالبان اعلام نمود و این آتش بس برای سه روز ایام عید از سوی طالبان پذیرفته شده است. مردم افغانستان برای سه روز صلح و آرامش را از مزایای صلح تجربه کرده اند.
خوشبینی‌ ها برای آغاز روند گفتگو های صلح پس از اعلام آتش‌ بس از سوی حکومت افغانستان که واکنش‌ های مثبت جهانی را نیز در پی ‌داشته بیشتر شده ‌است و اکنون کابل و واشنگتن گفته‌ اند از هر تلاش برای آغاز این روند کار خواهند گرفت.
بعد از آنکه اداره دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در جستجوی راه ممکن مذاکرات مستقیم صلح با طالبان شد، محمد اشرف غنی این تصمیم او را اراده جدی برای پایان بخشیدن جنگ طویل این کشور در افغانستان خواند.
خبرگزاری رویترز همچنان به نقل از برخی از منابع دیگر در اداره دونالد ترامپ که نخواسته اند نام های شان افشأ شود گزارش داده که رئیس جمهور امریکا از عدم پیشرفت در ثبات افغانستان رنج میبرد.
به تازه‌گی الیس ولز معاون وزارت خارجه امریکا گفته ‌است برای کمک به روند صلح با طالبان یک هیئت گفتگو کننده ایجاد شده تا برای سرعت بخشیدن و تسهیل روند گفتگو های صلح با طالبان در واشنگتن و سفارت امریکا در کابل کار کنند.
به اساس گزارش روزنامه نیوز یارک تایمز: قصد امریکا همین است که به وسیله مذاکرات، بُن بست در مسئله افغانستان را در هم شکند. و برخی از مقام‌ های افغان و سیاسیون به نیویارک تایمز گفته ‌اند، مذاکرات صلح امریکا با طالبان با گفتگو های گسترده تر همراه خواهد شد که در آن حکومت افغانستان، طالبان، امریکا و پاکستان اشتراک خواهند داشت.
طالبان از خیلی دیر قبل خواستار مذاکرات مستقیم با امریکا بوده اند و آنان میخواهستند که نام رهبران این گروه از فهرست سیاه هراس افگنان بیرون شود.
به اساس گزارش روزنامه وال ستریت ژورنال: طالبان ادعا میکنند که خود شان را به صورت کامل از تروریزم بین‌ المللی بیرون میکشند و به حقوق زنان و اقلیت ‌ها احترام میگذارند. زمانش فرا رسیده که نتیجه حاصل شود، طالبان به حرف‌ های شان جدی هستند.
لوریل میلر که تا ماه جون پار سال به ‌حیث نماینده امریکا برای افغانستان و پاکستان کار کرده است، به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته که مذاکرات چند جانبه با شرکت طالبان، امریکا و سایرین، از مدت‌ ها ادامه داشته ‌است.
خانم لوریل افزوده که ایالات متحده باید با قدرت زیاد در مذاکرات دخیل باشد و برای دیگران پذیرفته شود که امریکا مهم ترین عنصر در پروسه صلح افغانستان به شمار میرود.
هفته گذشته اسلام آباد میزبان نشست روسای استخباراتی ایران، روسیه، چین و پاکستان بود و در این دیدار آنان به این فیصله دست یافتن که باید در مقابل داعش مبارزه صورت گیرد و حتمی نقش کشور های منطقه در آوردن صلح و ثبا در افغانستان ایفاء شود.
بمشول کشور های همسایه، هند، ایالات متحده و کشور های عضو ناتو بخاطر آوردن صلح نسبت به هر زمان دیگر جدی تر در مورد صلح افغانستان عمل میکنند.
اسپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments