انکار طالبان از خواست مردم؛ طالبان می گویند آماده آتش بس نیستند

comments 0

77 Views

هندوکش- کابل: محمد نعیم یکی از اعضای هیئت مذاکره کنند گروه طالبان می گوید، تا زمانیکه بالای عوامل جنگ بحث صورت نگیرد؛ طالبان آماده آتش بس نیستند.
وی در این مورد می گوید: « این معقول نیست که جنگ ۲۰ ساله طی یک ساعت ختم شود. به نظر من آن عوامل که باعث به میان آمدن جنگ شده است باید مورد بحث قرار گیرد و آن از بین برده شود، و پس از آن موضوع آتش بس به میان آمده مشکلات به گونه جدی از بین برود، فرض کنید که ما امروز آتش بس کردیم، فردا بالای میز به یک توافق نرسیم، آیا باز هم جنگ را آغاز کنیم؟ این یعنی چه»؟
از سوی هم شماری از محققان جریان مذاکرات جاری صلح می گویند، آتش بس نه تنها خواست حکومت افغانستان ، جامعه جهانی است، بلکه تمام مردم افغانستان آتش بس می خواهند.
نجیب ننگیال آگاه مسایل سیاسی می گوید: « طالبان فعلا با خواست ها و امید های مردم در تضاد قرار دارند، مردم توقف جنگ را می خواهند، اما برعکس طالبان خشونت و کشتار را افزایش داده اند اگر جنگ ختم شود موضوعات سخت روی میز حل شده می تواند». آقای ننگیال می افزاید: برعلاوه اینکه آتش بس خواست مردم افغانستان است، به نفع طالبان نیز است، « اگر طالبان آتش بس کنند، مردم عام، حکومت افغانستان و جامعه جهانی بالای طالبان اعتماد کرده می تواند و ادامه جنگ و خشونت مذاکرات جاری صلح را با موانع وبی اعتماد روبرو می سازد».
برعلاوه اینها در دوحه میان تیم های مذاکره کننده حکومت وگروه طالبان کار بالای طرز العمل گفتگو ها جریان دارد.
سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments