امضای 21 قرار داد در بخش های مختلف میان افغانستان و ازبکستان

comments 0

0 Views

هندوکش – ازبکستان: هرچند رییس جمهور غنی سال 2018 را یک سال مهم برای افغانستان شمرده است با آنهم روئسای جمهور افغانستان و ازبکستان بر ادامۀ همکاری ها تعهد کردند.
رییس جمهور غنی روز گذشته در دیدار با شوکت میر ضیایف ، رییس جمهور ازبکستان در یک کنفرانس مشترک خبری روابط اقتصادی بین دو کشور را مهم تلقی کردند.
در خبر نامه ارگ آمده است که، رییس جمهور غنی در این دیدار گفت:« پیشنهاد من این است که سال 2018 برای گسترش روابط اقتصادی دو کشور یک سال مهم باشد زیرا افغانستان می خواهم که ازبکستان یکی از همکاران مهم اقتصادی ما باشد».
خبر نامه می افزاید در این نشست هردو کشور در بخش های بازرگانی، ترانزیت، امنیت، اقتصاد، صحت، تحصیلات عالی و غیره 21 قرار داد را به امضأ رسانیده اند.
بر بنیاد خبر نامه، رییس جمهور ازبکستان سفر رییس جمهور غنی را تاریخی توصیف نموده و بر گسترش همکاری در بخش های گوناگون انکشافی بین دو کشور تأکید نمود.
نامبرده افزود:« این سفر برای ما اهمیت تاریخی دارد ، به ویژه در بخش ترانزیت و بازرگانی زیرا این مسیر اقتصاد و بازرگانی دو کشور را گسترش می دهد».
به اساس گزارشات واصله، روابط بازرگانی بین افغانستان و ازبکستان در حال حاضر به 350 ملیون دالر در سال می رسد و تلاش ها جریان دارد تا این رقم به یک ملیارد دالر افزایش یابد.
سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *