امریکا : داعش دو باره تلاش دارد در عراق و سوریه عرض اندام کند

comments 0

1 Views

هندوکش-امریکا:وزارت دفاع آمریکا در گزارشی تازه ادعا کرده که گروه داعش با این‌که سرزمین‌های خود را در عراق و سوریه از دست داده، اما توانسته توانایی عملیاتی خود را در عراق احیا کند و در سوریه در حال بازخیزی است.

به گزارش برخی منابع خبری آمریکایی، بازرس کل وزارت دفاع آمریکا در این گزارش تأکید کرده که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث کاهش کمک مستشاری و در نتیجه تضعیف متحدان آمریکا در نظارت بر تحولات و مقابله با بقایای گروه داعش شده و نظارت کارشناسان آمریکایی بر شرایط منطقه را دشوارتر کرده است.

این گزارش هشدار می‌دهد که در حال حاضر، مستشاران آمریکایی و متحدان این کشور از امکانات و توانایی کافی برای نظارت نزدیک بر اردوگاه الهول ویژه بیجاشدگان جنگ داخلی سوریه برخوردار نیستند و داعش این امکان را یافته تا بدون مواجهه با مانع، به ترویج عقاید خود در میان آوارگان ادامه دهد.

به گزارش بی.بی.سی، این گزارش حدود پنج ماه پس از آن تهیه شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با اعلام پایان کار داعش در سوریه، بخشی از نیروهای آمریکایی را از آن کشور خارج کرد. ترامپ گفته بود که گروه کوچکی از نظامیان آمریکایی “تا هر زمان که لازم باشد” در سوریه حضور خواهند داشت تا اطمینان حاصل کنند که “داعش شکست خورده باقی خواهد ماند.”

این در حالی است که در روزهای اخیر، منابع وزارت دفاع آمریکا نسبت به احتمال تهاجم ارتش ترکیه یا گروه‌های متحد آن علیه نیروهای دموکراتیک سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند. آمریکا همواره گفته که چنین عملیاتی “غیر قابل قبول” است و می‌تواند جان نظامیان آمریکایی را به مخاطره اندازد و به نفرات زندانی داعش امکان فرار بدهد

لمر آشنا

Share this page to Telegram

Comments