امریکا به فروشندگان اسلحه به ایران هشدار داد

comments 0

62 Views

هندوکش _ امریکا: ایالات متحده امریکا به شخص ویا نهادی که به ایران اسلحه بفروشند هشدار به وضع تحریم‌ها کردند.
این هشدار امریکا چند ساعت بعد از آن داده شده که تهران ادعا کرد، تحریم ملل ‌متحد بر فروش اسلحه به ایران، از میان برداشته شده است.
وزارت خارجه ایران در اعلامیۀ گفت: بر اساس موافقتنامه هستوی سال ۲۰۱۵ با ایران، قدرت‌های جهان توافق کرده بودند که اگر ایران به تعهدات پابند بماند، تحریم‌های تسلیحاتی ملل ‌متحد بر تهران به تاریخ ۱۸ اکتوبر سال ۲۰۲۰ (روز گذشته) از میان برداشته می‌شود.
همچنان در اعلامیه وزارت خارجه ایران آمده است، “تمام محدودیت‌های انتقال اسلحه و خدمات مالی مرتبط به آن به جمهوری اسلامی ایران به شکل اتوماتیک خاتمه یافت.”
ولی ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق‌نامه خارج شد، ماه گذشته ادعا کرد که ایران از مواد مندرجه توافق هستوی تخطی کرده‌است و تحریم تسلیحاتی بر این کشور باید تمدید شود.
مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا روز گذشته چند ساعت پس از اعلامیه وزارت خارجه ایران در اعلامیۀ گفت: “ایالات متحده آماده است با استفاده از ادارات داخلی ‌اش بر هر فرد یا نهادی ‌که در فروش و انتقال اسلحه متعارف به ایران دخیل باشد، تحریم وضع کند.”
تحریم تسلیحاتی ملل‌متحد بر ایران، فروش اسلحه متعارف مانند تانک‌ها، طیاره‌های جنگی و توپخانه‌ی سنگین به ایران را منع کرده بود.
فکور نعیمی

Share this page to Telegram

Comments