افزایش تجاوز جنسی و قتل های ناموسی در میان گروه طالبان

comments 0

0 Views

هندوکش – کندز: به سلسله گزارشات تحقیقی هندوکش نیوز در تازه ترین مورد گزارشی را از وضعیت باشنده گان ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز تهیه نموده و گفتگو هایی را با باشنده گان این ولسوالی روی موضوعات اجتماعی انجام داده ایم که توجه شما را به آن معطوف میداریم:
ولسوای دشت ارچی ولایت کندز با جمعیتی در حدود 80 الی 85 هزار تن در شمال شرقی افغانستان واقع گردیده در شمال ‌غربی ولایت کندز قرار دارد.
دشت ارچی با ولسوالی های خان‌آباد و شهر کندز از جنوب غرب ، با ولسوالی امام‌ صاحب از شمال غرب ، با ولایت تخار ، از جانب شمال شرق با کشور تاجیکستان همسایه می باشد ، مرکز آن شهرستان ارچی که در قسمت شمالی ولسوالی دشت ارچی قرار دارد و اکثریت مردم آن از پیشه دهقانی و مالداری امرار حیات می کنند.
دشت ارچی یکی از ولسوالی های نا آرام در شمال کشور است که طالبان در آن بصورت گسترده فعالیت دارند.
پس از حضور گروه طالبان در این ولسوالی وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم رو به سقوط است و باشنده های دشت ارچی به سختی از حضور طالبان رنج می برند.
باشنده گان دشت ارچی در گفتگو با هندوکش نیوز از رفتار نا مناسب طالبان با مردمان محل ، حضور جنگجویان ناشناس و خارجی در صفوف طالبان و جمع آوری جبری عشر ، زکات و اعانه از سوی طالبان شاکی اند اما آنچه بیشتر از این باعث رنجش شمار زیادی از باشنده گان دشت ارچی نسبت به گروه طالبان گردیده تجاوز جنسی بالای خانم ها و دختران پاک دامن در ولسوالی مذکور می باشد.
باید گفت که یک تعداد زیادی از باشنده گان ولسوالی از ترس طالبان حاضر به گفتگو با خبر نگار ما نمی شدند و با آنانی که مصاحبه صورت گرفته زیر نام مستعار گفتگو کرده اند.
یافته های گزارشگر اعزامی ما نشان دهندۀ آن است که دستکم در یک ماه اخیر یک مورد قتل ناموسی به شکل فجیعانه و دو مورد تجاوز جنسی بالای یک خانم و یک دختر صورت گرفته است.
عزیز 42 ساله باشندۀ دهکدۀ قره لق، دشت ارچی در گفتگو با گزارشگر ما گفته است که: « از وقتی که طالبان بالای ما حاکم شده اند روزگار ما بسیار بد می گذرد و طالبان هر روز به بهانه های مختلف از ما پول و غله جات اخذ می کنند».
وی افزود :« ما افغان استیم و از نان دادن نمی ترسیم اما اقتصاد ما ا یجاب نمی کند تا در هر ماه پول اعانه برای طالبان بدهیم وقتی که طالبان خارجی ها را در کنار خود جای داده اند پس مصرف شان را هم همان خارجی ها بدهند».
وقتی از وی در مورد چگونگی موجودیت خارجی ها پرسیدیم گفت:« بلی طالبان خارجی را همیشه با طالبان محلی دیده ام که به سختی به زبان پشتو حرف میزنند وشاید از پاکستان باشند اما یک تعداد دیگر خارجی ها به خوبی فهمیده می شود که از شوروی استند چون چهره سفید و ریش های زرد دارند اما چیزی که شخص من و همه مردم دشت ارچی را آزار میدهد این است که طالبان بالای ناموس مردم تجاوز می کنند».
وقتی از عزیز خواهان جزئیات در این مورد گردیدیم گفت: « یک هفته پیش یک محافظ قومندان طالبان که عبیده نام دارد در قریۀ ما یک نفر را به قتل رساند و خانمش را با خود برد».
وی گفت:« شخصی بنام ملا یعقوب که قد متوسط و اندام چاق دارد و گفته می شود که محافظ خاص مولوی عبیده است شبانه به همراه چند طالب دیگر داخل خانه امرالدین که تقریباً 27 ساله بود شده اند ، امرالدین را سربریده و خانمش را با خود برده اند».
وی در ادامه گفت:« امر الدین تقریباً شش ماه پیش عروسی کرده بود و خانمش نیز از اقارب نزدیک شان بود البته پیش از عروسی هم ملا یعقوب چندین بار امرالدین را تهدید به مرگ کرده و گفته بود که باید خانمت را طلاق بدهی اما امرالدین و خانمش یکدیگر خود را دوست داشتند ، از زندگی با هم راضی بودند به همین خاطر حاضر به جدا شدن از همدیگر نبودند».
به گفته وی:« ملا یعقوب فعلاً این خانم را به زور در منطقه جمعه وزیر همین ولسوالی برده و به باخود نگهداری می کند».
به گفته عزیز:« از این قضیه خود مولوی عبیده و مولوی آکا نام نیز خبر دارند وقتی مردم قریه پیش مولوی عبیده و مولوی آکا رفتیم برعلاوه این که به گپ ما گوش ندادند ما را لت و کوب کرده و چندین روز به زندان انداختند و دیگر مردم از ترس صدای خود را نکشیدند و پدر و مادر امر الدین که یگانه بچه خود را از دست داده اند بسیار جگر خون استند».
یک تن از باشنده گان دهکدۀ عیدگاه در این ولسوالی زیر نام پهلوان که 35 سال عمر دارد می گوید : « اگر چه از دولت هم دلخوشی ندارم اما طالبان بدی های بسیار زیاد دارند آنان بسیار ظالم و وحشی استند».
این باشنده دشت ارچی نیز حضور جنگجویان خارجی و پاکستانی را در کنار طالبان و اخذ عشر ، زکات و پول اعانه را از مردم محل تائید نمود.
وقتی در مورد قتل یک خانم و تجاوز بالای آن در قریۀ قره لق پرسیدیم گفت :« طالبان همه روزه از این کار ها را می کنند که بیشتر آن را مردم خبر نمی شوند اما بعضی وقت کسانی که خبر می شوند و صدا بلند می کنند طالبان یا آن ها را می کشند و یا لت و کوب و زندانی می کنند».
وی با تأکید بر عدم افشای هویت اش گفت:« من شخصاً دقیق خبر دارم که طالبان شبانه وارد خانه های مردم می شوند و با ناموس مردم زنا می کنند».
به گفته وی:« ملا هاشم و نفر هایش بسیار انسان های کثیف استند تقریباً سه هفته پیش در خانه یکی از همسایه های ما داخل شده و بالای یک دختر که شاید 20 سال عمر داشته باشد عمل زنا را انجام داده اند و این دختر قصد داشت تا خود کشی کند اما از سوی فامیلش نجات یافت».
خواستم در مورد ملا هاشم جزئیات بدهد گفت:« ملا هاشم یک قوماندان ظالم طالبان است که شاید با سر نوشت چندین دختر و خانم بازی کرده باشد و شخصاً من از تجاوز ملا هاشم و نفر هایش بالای 4 دختر و زن در قریه خود ما خبر دارم که آخرین بار همین سه هفته پیش بود».
وی در اخیر گفت: « از دولت هم راضی نیستیم چون به خاطر نجات ما از چنگ طالبان هیچ کاری نمی کند و دختران پاکدامن ما همه روزه قربانی شهوت رانی قوماندان های طالبان و نفر هایشان می شوند و ما از دولت می خواهیم اگر یک ذره هم به مردم دلسوزی دارند به داد مردم بیچاره دشت ارچی و دیگر جاهایی که طالبان در ان حضور دارد برسند».
وقتی با مسئولان امنیتی کندز در مورد شهرت اشخاصی که مردم محل در مصاحبه با ما از آن ها جویای معلومات گردیدیم گفتند که، مولوی رحمت الله مشهور به آکا والی نامنهاد طالبان کندز ، مولوی عبدالجمیل مشهور به عبیده مسئول نظامی طالبان کندز و ملا علاءالدین مشهور به هاشم مسئول استخبارات طالبان کندز می باشند.
هم چنین مسئولان امنیتی ولایت کندز در گفتگو با خبر نگار ما از طرح یک پلان جامع در مورد باز پس گیری تمام مناطق زیر کنترول طالبان خبر داده اند.
پایگاه اطلاع رسانی هندوکش

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *