استقبال ناتو از تبادله زندانیان طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی

comments 0

7620 Views

هندوکش _ بروکسل: ینس ستولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو روز گذشته در صحبت با خبرنگاران در حاشیه وزیران خارجۀ ناتو در بروکسل گفت: ما از رهایی دو پروفیسر پوهنتون امریکایی در کابل که برای مدت نزد طالبان گروگان بودند استقابل می نمایم. و نیز از تصمیم دلیرانه وشجاعانۀ رئیس جمهور غنی برای فراهم ساختن امکانات این رهایی قدردانی می نمایم. این‌ها اقدامات هستند برای اعتماد‌سازی و امیدواریم که ما را به ازسرگیری گفتگوهای صلح نزدیک‌تر سازد و راه رسیدن به حل مسالمت‌آمیز جنگ و بحران در افغانستان را هموار سازد.
همچنان؛ منشی عمومی ناتو گفت که این پیمان به تعهدات خود با افغانستان پابند بوده، به ماموریت آموزش، مشوره‌دهی و کمک با نیروهای افغان ادامه می‌دهد‌.
از سوی دیگر قصر سفید در یک پیام خاص خود از تصمیم حکومت افغانستان بخاطر رهایی دوتن استادان پوهنتون امریکایی تشکر کرده است.
قصر سفید می‌گوید که حکومت افغانستان با روحیۀ مشارکت با امریکا زمینه رهایی این گروگان‌ها را مهیا ساخت و رئیس جمهور غنی گام‌های دلیرانه زیادی در راه صلح برداشته است.
این استادان پوهنتون امریکایی، کیوین کینگ از امریکا و تیموتی ویکس از آسترالیا سه سال پیش در کابل ربوده شده بودند.
خانواده آقای کینگ تأیید کرد که او برای معاینات صحی به یک منطقه خاص فرستاده شده و سپس برای برگشت به خانواده خود به امریکا پرواز خواهد کرد.
طبق گزارش‌های رسانه‌های غربی آنها روز سه شنبه در نوبهار ولایت زابل به نیروهای امریکایی سپرده شدند.
در بدل آنها سه عضو مهم طالبان به شمول انس حقانی آزاد و روز سه شنبه به قطر رسیدند و طبق گزارش‌ها در این کشور در حبس خانگی به‌سرخواهند برد.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هفتۀ گذشته اعلام کرده بود که سه عضو مهم شبکه حقانی به شمول انس حقانی را با دو استاد پوهنتون امریکایی مشروط مبادله می‌کند.
فکور نعیمی

Share this page to Telegram

Comments