از 28 اسد سالروز استرداد استقلال، در سراسر کشور تجلیل به عمل آمد

comments 0

0 Views

هندوکش: شب گذشته از نودوهشتمین سالروز استراداد کشور به شمول کابل در سراسر ولایات جشن های شادمانی برگزار و از آن تجلیل به عمل آمد.
خبرنگار ما سپوژمی پوپلزی که در گوشه و کنار کابل رفته بود می گوید:« هزاران تن از هموطنان ما در پارک تفریحی حبیب زازی واقع احمدشاه بابا مینه در شرق کابل گرد هم آمده و از روز آزادی کشور با بر پایی جشن و پایکوبی تجلیل نمودند».
اشتراک کننده گان این جشن که مردم عام، جوانان و اعضای شورای ملی بودند در جریان سخنرانی های خود در رابطه به ارزش آزادی صحبت نموده و گفتند که تجلیل از این روز جوانان را متوجه مسئولیت های شان میسازد.
اشتراک کننده گان در این جشن که پرچم های ملی کشور و تصاویر غازی امان الله خان را با خود حمل می کردند این روز را افتخار تاریخی کشور می پندارند.
از سوی دیگر این جشن در ننگرهار و سایر ولایات با شکوه تر برگزار گردید.
از یک روز بدینسو اکثر شهرهای کشور با پرچم سه رنگ کشور مزین گردیده و تصاویر امان الله خان نیز به نظر میرسد.
مردم ننگرهار می گویند که، ما این روز را با علاقه خاص تجلیل می نمائیم.
به یاد داشته باشید که درست 98 سال قبل از امروز استقلال کشور رسماً از جانب غازی امان الله خان در مسجد عیدگاه اعلان گردید.
پس از اعلان استقلال پروسه آبادانی در سراسر کشور به سرعت آغاز شد.
غازی امان الله خان سر قافله کاروان علم و دانش بود و احترام و توجه خاص به خانم ها مبذول داشت.
انگلیس ها از ترس این که هند برتانوی را از دست ندهند بر علیه نامبرده جاسوسانی را زیر نام ملا ، آغا، پیر و … در کشور فعال شده و موصوف را به عناوین مختلف از قدرت کنار زدند و امان الله خان پس از کنار رفتن از قدرت به قندهار و از آنجا به ایتالیا رفت.
غازی امان الله خان تا پایان عمر خویش در دیار غربت ماند و پس از وفاتش جنازه وی را به ننگرهار آورده و در این ولایت به خاک سپردند.
فراموش نکنید که جشن امسال در تناسب به سالهای دیگر پر رونق تر برگزار گردیده و بیشتر هموطنان ما با آرمانهای امان الله خان آشنایی حاصل نموده اند.


سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *