از نزد طالبان در فراه سلاح های روسی بدست آمده است

comments 0

0 Views

هندوکش- فراه: در چند روز اخیر صدها تن از طالبان فراه در درگیری با نیروهای امنیتی کشور کشته و تعدادی زیادی از سلاح و تجهیزات روسی بدست نیروهای امنیتی کشور آمده است.
محمد عارف شاه جهان والی ولایت فراه روز گذشته با نمایش تجهیزات نظامی ساخت روسیه به رسانه ها گفت، یک تعداد از تجهیزات بدست آمده ساخت روسیه که از زمان گذشته باقی مانده بود و تعداد دیگری از این ها مدل جدید می باشند که از جمله توپ های 82 ملی متری جدید نیز شامل آن می باشد.
گفتنی است که در این اواخر طالبان با ایران و روسیه نزدیک شده اند و روسیه اکنون عملاً برای طالبان سلاح و پول می دهد.
بر اساس معلومات منابع، طالبان با وساطت پاکستان در مدرسه حقانیه اکوره ختک بالای روسیه فروخته شدند و ملا هبت الله رهبر گروه طالبان با معاون خود سراج الدین حقانی دو بار به مسکو سفر نمودند و بر همکاری با روسها تعهد کردند.
گفته می شود که پس از تقویت روابط روسیه با طالبان، نارضایتی میان شورای کویته در مقابل پاکستان افزایش یافته و شماری طالبان از پاکستان فرار نمودند که یک تعداد شان به افغانستان و تعداد دیگری شان به ترکیه ، چین و کشور های عربی فرار نموده اند.
باشنده گان کشور می گویند که روسها در زمان تجاوز شان بر افغانستان یک و نیم میلیون افغانان را شهید کردند و ده میلیون دیگر افغانان را آواره ساختند. ملاهایی که بر ضد روسها فتواء جهاد را صادر می نمودند اکنون از آنان اسلحه و پول دریافت می کنند و مردم کشور خویش را قربانی می کنند.
از سوی دیگر کارشناسان نظامی می گویند که روس ها از طالبان به عنوان یک ابزار استفاده می کنند و مسکو می خواهد قصد دهۀ هفتاد را از امریکایی بگیرد که در آن زمان امریکایی ها در ناکام شدن روسها ها نقش داشتند و از سوی دیگر روسیه می خواهد که به جنگ نیابتی اش در افغانستان ادامه دهد.
کارشناسان معتقدند که در بسیاری از کشورهای منطقۀ قفقاز، افراط گرایان اسلامی با روسیه موافقت نکرده اند؛ زیرا خروج از چچن برای روسها خیلی گران تمام شد و روسیه قصد دارد تا تندروهای ازبک ، تاجکستانی و چیچینی را در افغانستان مصروف نگهدارد.
از جانب دیگر گفته می شود که به سلسله انشعابات در میان گروه طالبان حالا اکثریت بزرگان طالبان جنگ این گروه را بخاطر دفاع از اسلام جواز نمی دانند به دلیل این که دیگر طالبان از سوی روسیه کمک های مالی و تسلیحاتی دریافت می کنند.
گزارشات فوق در بین مردم نیز پرسش هایی را بر انگیخته است که چگونه طالبان حضور امریکا را که بر بنیاد قوانین جهانی در افغانستان حضور دارند نمی پذیرند اما خودشان بدون کدام مبنای قانونی با روسیه دوستی می کنند .
به باور شمار زیادی از باشندگان کشور؛ طالبان در واقع جنگ نیابتی کشورهای منطقه را در افغانستان به پیش می برند.
امیر حسین سلجوقی

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *