ارزش صادرات افغانستان/ برای اولین بار به یک میلیارد دالر رسیده است

comments 0

1 Views

هندوکش _ کابل: محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان؛ درطی سخنان خویش در هشتمین کنفرانس (پروسۀ استانبول – قلب آسیا) اعلام نمود  که ارزش صادرات افغانستان در سال جاری 2019 میلادی برای اولین بار است که به یک میلیارد دالر رسیده است.

هشتمین کنفرانس پروسه استانبول – قلب آسیا، تحت عنوان (صلح، مشارکت ورفاه) روز گذشته مورخ 18 قوس 1398 در شهر استانبول ترکیه راه اندازی گردید. در طی این نشست، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورترکیه و نماینده گان حدود 15 کشور و چند سازمان بین المللی اشتراک نموده بودند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان در جریان این نشست در مورد صلح، انتخابات، اتصال منطقۀ و مسائل اقتصادی صحبت نمود و همچنان از کشور های مانند آذربایجان، چین، قزاقستان، قرغیزستان، روسه، تاجیکستان، هند، ترکیه و ترکمنستان بابت باز نمودن دهلیز های تجارتی و ترانزیتی به شمول راه لاجورد و راه ابریشم با کشور چین ابراز سپاس وتشکری نمود و گفت: این دهلیزها افغانستان را قادر ساخت، تا که برای اولین بار در جریان سال 2019 میلادی یک میلیارد افغانی صادرات داشته باشد.

همچنان رئیس جمهور محمد اشرف غنی افزودند: که افغانستان در قرن های 19 و20 یک پیوند گم شده و در سیستم زیر بناهایی بود که آسیای مرکزی، جنوبی، شرقی وغرب آسیا را باهم متصل می کند.

نظر به گفته های رئیس جمهور؛ در حال حاضر افغانستان به عنوان اتصال دهنده آسای بزرگ با استفاده از پایب لاین های انتقال گازو تیل، تمدید خط آهن و احداث شاهراه ها وشبکه های فایبر نوری بدل شده است که منفعت های فراوان را برای کشور های منطقه به ارمغان می آورد.

بخش دیگر از سخنان رییس جمهور غنی در نشست پروسه استانبول – قلب آسیا، به تهدیدات مانند تروریسم، شبکه‌های جرمی و مافیای منطقۀ اختصاص یافته بود.

محمداشرف غنی از تهدیدهای تروریسم فرامنطقۀ و سازمان‌های فرامنطقۀ جرمی به ویژه مواد مخدر به عنوان عوامل بی‌ثباتی، خشونت و ویرانی یاد نمود.

او گفت که این تهدیدات درازمدت به پاسخ‌های هم‌آهنگ و مسوولیت‌پذیری مشترک نیاز دارد. به باور رییس جمهور، به استثنای موارد اندک، در این خصوص پاسخ دولت‌ها، کُند، پراکنده و کوتاه‌مدت بوده است.

محمداشرف غنی علاوه نمود: (ما مردم افغانستان می‌خواهیم که کشورمان را به عنوان بستر همکاری‌های منطقۀ و بین‌المللی، نه میدان رقابت‌های منافع کوتاه ‌مدت و جنگ ‌های نیابتی ویران‌گر مشاهده کنیم).

رئیس جمهورغنی همچنان در مورد تقویت نیروهای امنیتی، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، توسعه تجارت و پروسه صلح در این نشست صحبت کردند.

در اخیر رجب‌طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه؛ که نیز از سخنرانان این نشست بود، پروسه «استانبول – قلب آسیا» را موفق ارزیابی کرد. و همچنان گفت که از تلاش‌های حکومت و مردم افغانستان باید حمایت صورت گیرد و هرگز اجازه داده نشود پیشرفت‌ها و دست ‌آوردهای 18 سالۀ گذشته این کشور نابود شود.

عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments