اتحادیۀ اروپا می تواند افغانستان را در تسریع روند صلح کمک کند // استاد عارف نظری

comments 0

0 Views

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که دیروز سه ‌شنبه ۶حمل وارد کابل شد در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی داکتر غنی و داکتر عبدالله از آماده گی اتحادیه اروپا را در تسریع روند صلح خبر داده است.

ضمناً موگرینی در این سفر غیر منتظره طرح پنج ماده ‌ای اتحادیه اروپا را برای تقویت دولت‌ افغانستان به خوانش گرفت.

بخش‌هایی از این طرح پنج ماده‌ای اتحادیه اروپا در مورد تسریع روند گفتگوهای صلح و حمایت از آن اصلاحات همه جانبه به شمول اصلاحات در نهادهای امنیتی، کمک مالی به جنگجویانی که دست از جنگ می‌کشند و نیز کمک به رونق تجارت میان کشورهای منطقه می باشد.

خانم موگرینی در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهور غنی ابراز داشته است که اتحادیه اروپا حاضر است به عنوان  تضمین ‌کننده صلح در زمینه گفتگوهای صلح  نقش بازی کند.

افزون به این، موگرینی ضمن تأکید به حفظ دستاوردهای ۱۸ سال پسین، حقوق بانوان و در نظر گرفتن قانون اساسی در گفتگوهای صلح بر ایجاد آتش بس میان حکومت و طالبان پافشاری و از استمرار حمایت اتحادیه اروپا از دولت افغانستان اطمینان داد.

همزمان با داغ شدن بحث صلح، گمانه‌ زنی ها برای ایجاد حکومت موقت نیز بالا گرفته است، اما رئیس جمهور غنی در نشست مشترک خبری با فدریکا موگرینی یکبار دیگر به برگزاری انتخابات تاکید کرد و افزود که برگزاری انتخابات برای مشروعیت نظام مهم است.

اما چرا یکبار دیگر حکومت موقت و چه کسانی خواستار آن می باشند؟

در حالی که به شمول رهبران حکومت وحدت ملی شمار زیادی از احزاب ، شخصیت های سیاسی و حتا شهروندان عام کشور ایجاد حکومت موقت را عقب گرد به گذشته می دانند اما یک تعداد از شخصیت های سیاسی معامله گر بر ایجاد حکومت موقت تأکید می ورزند خواسته ای که به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی رسد.

در شرایطی که علاوه بر جامعه جهانی ، امریکا و اتحادیه اروپا قویاً حمایت شان را از حکومت افغانستان اعلام داشته اند و بر حفظ دست آوردهای افغانستان حتا در صورت استقرار صلح با طالبان تأکید می ورزند متأسفانه شماری از چهره ها با پیروی از گفته های اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان تأکید به  یجاد حکومت موقت دارند.

به راستی هم، زمانی که آدم به عمق موضوع متوجه شود به نحوی بالای این قماش افراد مشکوک میگردد که ممکن از گذشته در اختیار حکومت پاکستان وسایر دستگاه های خارجی بوده اند که امروز بر گفته های غیر مسئولانه عمران خان مهر صحه می گذارند اما بیخبر از این که افغانستان کشوری است که به تمام معنا دولت و تمام ارکان آن فعال و پرچمدار سرزمین عزیز مان می باشند.

در واقع با سپری شدن هر روز آدم چهره های واقعی بعضی ها را به تماشا می نشیند و به خوبی یک موضوع در حال روشن شدن است که شمار زیادی از رهبر نماها تنها و تنها در صدد برآوردن اهداف شخصی خویش می باشند نه آروزهای دیرین توده های ستمدیدۀ این مرز و بوم.

حالا که خانم موگرینی در یک سفر غیر منتظره به کابل آمد و در دیدارهای جدا گانه با رهبران حکومت وحدت ملی از موقف دولت افغانستان در گفتگوهای صلح حمایت نمود به وضاحت گفته می توانیم که افغانستان در تعامل با همکاران جهانی خویش می تواند بر چالش های فرا راه صلح فایق آید و مشت کوبنده ای را بر دهن دلقک های پاکستانی و هم فکران شان حواله کند.

Share this page to Telegram

Comments