آیا انتحار کردن جهاد است؟ // استاد عارف نظری

comments 0

1 Views

  • هدف از جهاد حمایت اسلام است: هدف و مقصد از جهاد در مقابل کفار حمایت و مصلحت اسلام و مسلمانان است، در حالیکه شخص انتحاری اول خود را نابود می کند سپس سایر مسلمانان را. و جهان شاهد این حقیقت است، به گفته بزرگان (بخاطر یک شپش پوستین را می سوزانند.
  • فکر تکفیری: اکثرا نوجوانانی که برای عملیات انتحاری سازمان دهی می شوند به آنان فکر تکفیری تزریق می گردد که گویا غیر از ایشان همه مردم کافر و مرتد یا منافق اند و جان و مال شان مباح است! چون احساسات بر این نوجوانان بی علم و بصیرت غلبه می کند چشم بسته به عملیات انتحاری حاضر می گردند. نه تنها در شهر ها و راهها بلکه در مساجد الهی هم این عمل شنیع را مرتکب می شوند.
  • ترساندن مسلمان کار حرام است: رسول کریم (صلی الله علیه وسلم) می فرماید:(برای مسلمان جایز نیست که مسلمانی را بهراساند ( سنن ابو داود. و در سنن طبرانی روایت است که می فرماید: (کسی که مسلمانی را بترساند بر الله واجب است که وی را از ترس و وحشت روز قیامت امان ندهد). حالا می بینیم چه بسا ترس و خوف به سبب انتحاری ها بر مردم حاکم است.

4 – نفقه و مصارف جهاد: نفقه و مصارف جهادباید پاک و حلال باشد زیرا الله تعالی پاک است و جز پاک را نمی پذیرد، اما وقتی به مصارف فقط یک عملیه انتحاری بنگریم ده ها هزار دالر در آن مصرف می گردد که از توان مقاومت مردمی به مراتب بالاست، از اینجا انسان عاقل درمی یابد که همچو مصارف هنگفت را جز شبکه های استخباراتی کشورهای بیگانه کسی دیگر متحمل شده نمی تواند.

5 -فتوی علماء: از علمای بزرگ اسلام عصر حاضر مانند علامه ابن باز و علامه ابن عثیمین رحمهما الله در مورد عملیات انتحاری سوال شد؛ ایشان در جواب چنین فرمودند: این گونه عملیات خود کشی است والله تعالی فرموده که (خود را نکشید) و همچنان نبی کریم فرموده: (کسی که بوسیله چیزی از دنیا خودکشی کند، در روز قیامت بوسیله همان چیز عذاب خواهد شد). متفق علیه) این گونه عملیات بر هیچ گونه دلیل صحیح استوار نیست بلکه رأی فاسدی است که مفاسد زیادی در پی دارد. نگا: كتاب الفتاوى الشرعية للحصين، ص۱۶۶ و مجموع فتاوى ورسائل العثيمين (۲۵/ ۳۵۸) 6 -ارزش حیات مسلمان: حیات انسان مسلمان بزرگترین نعمتی الهی است که الله تعالی آن را برای رسیدن به تکامل و صعود به قلّه های رفیع و عالی بندگی به انسان عطا فرموده است. از این رو نه تنها دیگران نمی توانند صدمه ای به این نعمت الهی وارد سازند، بلکه خود شخص نیز به هیچ عنوان حق ندارد آن را از بین ببرد و بر وی واجب است پیوسته از جان خویش پاسداری و محافظت کند. زیرا مالک اصلی انسان الله متعال است و نفس انسانی امانت الهی است؛ از این رو باید از این امانت خوب محافظت کرد و از بین بردن آن خیانت در امانت الهی است. آری! خودکشی در شریعت اسلامی به معنای عقب نشینی از نیل به غایت کمال بندگی و سقوط به وادی حسرت و ناکامی است. به این جهت این عمل از نظر اسلام حرام و محکوم است.

Share this page to Telegram

Comments