آمریکا خواهان انتخابات ‘شفاف در افغانستان شد

comments 0

3 Views

هندوکش –کابل : وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از حکومت، نهادها و نامزدهای انتخاباتی در افغانستان خواسته تا انتخابات ریاست جمهوری را به طور “شفاف” و “بااعتبار” برگزار کنند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که دیروز، ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹ نشر شده گفته شده که آمریکا “همراه با سایر کشورهای تمویل کننده افغانستان “به صورت مکرر از حکومت افغانستان و نهادهای انتخاباتی خواسته شده‌ که مقدمات لازم برای یک انتخابات با اعتبار و شفاف را فراهم بیاورند.”

عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: آمار مراکز رای‌دهی مسدود ‘غیر واقعی’ است

انتخابات افغانستان؛ ‘مواد انتخاباتی به مراکز ولایت‌ها منتقل شده‌اند’

در این بیانیه به طور مشخص از طالبان خواسته شده که بگذارند “رای دهندگان بدون ترس از مزاحمت، حملات و خشونت به مراکز رای‌گیری بروند”.

گروه طالبان در زمانی که مذاکرات صلح آمریکا در دوحه قطر بود نیز گفته بود که با تمام توان مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهند شد. گروه طالبان در روزهای اخیر، مراکز و کارزارهای انتخاباتی را مورد حمله انتحاری قرار داده است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تهدیدهای طالبان “به‌شدت محکوم” شده است.

همچنین مایک پمپئو در صفحه توئیترش بخشی از این بیانیه را یادآوری کرده و نوشته “ما از نهادهای افغانستان انتظار داریم که تمام تمهیدات ضروری را برای اطمینان از شفافیت و اعتبار انتخابات انجام دهند.”

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده که “رای‌دهنگان افغان با به خطر افتادن جانشان در انتخابات شرکت می‌کنند و حق دارند که نتیجه آن، به‌درستی انتخاب رای‌دهندگان باشد. نیروهای ائتلاف و تمویل‌کنندگان افغانستان قربانی داده‌اند تا افغانها قادر به حق انتخاب رهبران‌شان شده و از این امر اطمینان پیدا کنند.”

سپوژمی پوپلزی

Share this page to Telegram

Comments