آغاز دور دوم نشست پروسه کابل

comments 0

0 Views


هندوکش – کابل : دومین نشست بین‌المللی موسوم به پروسه کابل امروز آغاز شده‌است هدف عمده این نشست بحث درمورد برقراری صلح در افغانستان میباشد .در این نشست نماینده‌گان بیش از ۲۰ کشور جهان اشتراک کرده‌اند.
قرار گزارش ها حکومت افغانستان گفته‌است طرح‌های جامع و واضح را در مورد گفت‌وگوها با طالبان و پاکستان به شریکان بین‌المللی‌اش به اشتراک می‌گذارد.
این در حالیست که گروه طالبان از ایالات متحده خواسته‌است که مستقیماً با دفتر این گروه در قطر گفت‌وگو کند.
درین نشست آقای غنی گفت که افغانستان با موج پنجم خشونت‌ها و تروریستان فرا ملی روبروست که فعالیت هایشان درحال افزایش وگسترش است.
وی افزود که این نشست یک فرصت خوبی است تا بحث چگونگی برخورد در برابر کشور‌های حامی تروریستان نیز صورت گیرد.
در این نشست به پیشنهاد ریس جمهور غنی بخاطر قربانیان حوادث تروریستی اخیر در کشور یک دقیقه سکوت صورت گرفت.
رئیس‌جمهور غنی در نشست پروسۀ کابل افزود، برگزاری شفاف انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری یکی از خواست‌های جدی مردم است که حکومت به این تعهد پابند خواهد ماند و هر دو انتخابات بر وقت معین صورت خواهند گرفت.
آقای غنی همچنان بر اصلاحات اشاره کرده گفت که مردم در سرتاسر افغانستان یکسان و با صدای واحد خواهان تطبیق اصلاحات همه جانبه اند و حکومت جز تسلیمی به این خواست، هیچ راه دیگر ندارد.
رئیس جمهور افغانستان در دومین نشست پروسه کابل گفت، در صورت انجام گفت ‌وگو‌های صلح طالبان به‌عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شوند.
محمد اشرف غنی که در آغاز نشست پروسه کابل سخنرانی می‌کرد هم‌چنان گفت، حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگو‌های صلح با طالبان هیچ قید و شرطی ندارد.
اما پیشنهادات وی به طالبان این بود که گفت‌وگو‌های صلح باید با در نظرداشت دست‌آوردها، منافع ملی، قانون اساسی و محفوظ بودن حقوق زنان آغاز شود.
آقای غنی گفت، طالبانی‌که به پروسه صلح می‌پیوندند، امنیت‌شان تأمین خواهد شد.
به‌گفته رئیس جمهور افغانستان، آن‌عده طالبانی که نام‌های‌شان در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارد کوشش صورت گیرد تا نام‌های‌شان از این لیست بیرون کشیده شوند.
رئیس جمهور غنی به زنان اطمینان داد که در هر مرحلۀ پروسه صلح حضور آنان حتمی خواهد بود.
آقای غنی هم‌چنان ابراز داشت، برای صلح و پایان جنگ در افغانستان، اجماع ملی و حمایت‌های منطقوی و بین‌المللی وجود دارند.
عبید رادپور

Share this page to Telegram

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *